Nehéz szinten a játék elvesztésének legbiztosabb módja az idő húzása és a pénz költése felesleges fejlesztésekre és felesleges kolonizáló hajók gyártására. Ezzel szemben a játék megnyerésének záloga a fejlesztési koncepció helyes megválasztása, valamint a célratörő és gyors fejlődés. Erre azért is szükség van, mert nehéz szinten a MI sem játszik tiszta eszközökkel. Pl. megteszi a játék elején, hogy ugyanarról az ellenséges bolygóról egyszerre indít útnak két kolonizáló hajót, miközben te ezeket csak egymás után gyárthatod le és legyártásukhoz évekre van szükséged, majd közvetlenül a kolonizálók útba indulása után már dobja is ki a legyártott öt vadászt. Ha kíváncsiságból elhelyezel egy műholdat az adott bolygón és megnézed a lakosság számát és a gyártási kapacitást, egyértelművé válik, hogy a MI nem ugyanazon törvényszerűségek alapján működik, mint amik rád vonatkoznak a játék univerzumában. Ezt ellensúlyozni csak gyors és célratörő fejlesztéssel, valamint a játékmentési lehetőség nem rendeltetésszerű használatával lehet. Ez annyit tesz, hogy a játék során rendszeresen menteni kell, egyes játékszituációkban akár néhány naponta is, és visszatölteni egy régebbi játékállást, ha valami nem a várakozásainknak megfelelően sült el. Tipikus példa erre a játék kezdése. Egészen máshogy kell indítanod a játékot, ha az első feladatod a kalóz bolygó elfoglalása lesz, mint ha az ismeretlen űrhajókkal köszön be a MI. Ezt azonban a játék indulása után fogod megtudni, miközben telik az értékes idő. Ezt kivédeni csak úgy tudod, hogy mentéssel indítod a játékot és megindulsz az egyik fejlesztési irányba és ha a gép mást dob, akkor visszatöltöd az induló állást és az immár ellőre ismert eseményeknek megfelelően indítod a fejlesztést.
Épületek fejlesztése: Fő szabály szerint épületeket nem fejlesztünk! (Kivételek persze akadnak.)
Egyrészt a játék elején alig van pénzünk. Az induló 50.000 credit ne tévesszen meg senkit, mert ez egyszeri összeg, hamar elfogy és egyetlen induló bolygónk alig termel utánpótlást.
Másrészt kutatólaborokat is csak korlátozottan tudunk építeni (részben, mert pénzbe kerülnek, amiből ugyebár nincs sok, részben meg az egyetlen bolygó és annak alacsony lélekszáma szab határt).
Harmadrészt meg az épületek fejlesztése nem kevés időbe kerül és lehet, hogy lesz a fejlesztés végén egy hidrofarmunk vagy egy nagy lakóépületünk, de azokkal elég bajos kilőni az ellenséges hajókat vagy tankokat, miközben bolygónk lakossága jól elvan az alap élelmiszergyárral meg kis lakóépülettel is.
Negyedrészt meg a civil épületeknek megvan az a sajátossága, hogyha egy elfoglalt ellenséges bolygón megtaláljuk őket, akkor fejlesztés nélkül is birtokunkba kerülnek. Akkor inkább fordítsuk erőforrásainkat a SZÜKSÉGES hadieszközök fejlesztésére és szerezzük meg a civil épületek terveit erővel más fajoktól.
A katonai épületekkel (erődök, űrvédelmi ágyúk) más a helyzet, mivel egy bolygó elfoglalásához el kell pusztítanunk őket, tehát a bolygó elfoglalásakor nem lesz a bolygón katonai épület, aminek a tervei a birtokunkba juthatnának. Más kérdés, hogy kivételes esettől eltekintve megfelelő stratégia esetén katonai épületekre nem is lesz szükségünk. A kifejlesztésükre és felhúzásukra költendő horribilis összeget inkább fordítsuk flottánk és tankjaink fejlesztésére és gyártására.
Űrhajók fejlesztése: A legfontosabb dolog a játék megnyerése szempontjából. A játék alapvetően az űrben dől el. Lehet az ellenségnek akármilyen szuper tankja, ha képtelen eljuttatni a bolygó felszínére. Ebből az következik, hogy a fejlesztési stratégiánknak arra kell irányulnia, hogy képesek legyünk megsemmisíteni az ellenség flottáját. Ez nem azt jelenti, hogy számszerűleg vagy tűzerőben felül kellene múlni az ellenséges flottát (ez valószínűleg úgy sem fog menni), hanem azt, hogy olyan fejlesztésekkel kell rendelkeznünk, melyek lehetővé teszik tíz- vagy akár százszoros túlerőben lévő ellenség legyőzését is. Erről részletesebben majd a 2. és 3. részben lesz szó.
Ide kívánkozik még, hogy az űreszközöket sem fejlesztjük ész nélkül. Nem fejlesztünk ki olyat, amire nincs szükségünk. Hogy mire nincs szükségünk, az fajonként eltérő lehet. Míg űrbázisokra egyik fajjal sincs szükségünk, addig pl. a torpedók fejlesztése a Kra'henek-kel szükséges, emberekkel viszont felesleges. Erről részletesebben az 5. részben lesz szó.
Az űrhajók ellenálló képességéről (ÉP) tudni kell, hogy egy új hajóosztály „meztelenül” is kb. azon a szinten van, mint az eggyel régebbi hajóosztály az adott szinten kifejleszthető legerősebb pajzzsal. Ebből következően – amennyiben a játékhelyzet lehetővé teszi – jobban járunk, ha egy új hajóosztályt fejlesztünk ki, mintha a régihez fejlesztünk újabb és újabb pajzsokat.
Az űrhajók egyik legfontosabb fejlesztése az adott szinten elérhető legjobb hajtómű. Erről részletesebben a 2. részben lesz szó.
Az űrhajók gyártása: Ne gyártsunk felesleges hajókat ész nélkül. Ha megtehetjük, mert a játékszituáció megengedi, akár komplett hajóosztályokat is átugorhatunk anélkül, hogy egyetlen darabot is legyártottunk volna belőlük. Többet ér, ha van két korvettünk paralizálóval és ECM-mel vadász nélkül, mintha van 20 db rombolónk 300 vadásszal. Ugyanígy lazán legyőzhetünk két antianyagsugaras, ECM-es cirkálóval egy 30 db nehézkorvettel és 450 vadásszal felálló Kra'hen flottát. Ebben a játékban ugyanis a minőség üti a mennyiséget. Megfelelő harci taktika alkalmazása esetén persze. Erről részletesebben a 3. részben lesz szó. Tehát a feleslegesen gyártott és úgy is hamarosan elavuló hajók helyett erőforrásainkat költsük inkább jobb hajók fejlesztésére és kémek felvételére és képzésére.
Alapvető szabály, hogy a flottánkban ne tartsunk huzamos ideig eltérő sebességű hajókat. Ha kifejlesztettük a korvettet és le is gyártottunk néhány példányt a megfelelő fegyverzettel, azonnal szabaduljunk meg a rombolóktól és nehéz rombolóktól. Ugyanígy a cirkálók után a korvettektől és nehéz korvettektől váljunk meg. Ezzel két legyet ütünk egy csapásra. Egyrészt megszabadultunk a flottánkat lassító hajóktól, másrészt a hajók eladásával forrásra tettünk szert, amit fejlettebb hajók gyártására, illetve fejlesztésre fordíthatunk.
Vadászokat egyáltalán ne gyártsunk. Még a kezdeti nyolcat is azonnal adjuk el és árát fordítsuk fejlődésünkre.
Tankok fejlesztése: Itt külön kiemelendő, hogy a játékban nagyon sok tank, torony és felszerelés fejleszthető. Ezek nagy része felesleges, fejlesztésük és gyártásuk erőforrás pocsékolás. Tankok körében fejlesztendő:
- Lánctalpas tank,
- Antigravitációs tank,
- Megatank,
- Ágyútorony
- Lézertorony
- Nehéz torony
- Iontorony
- Lőtávnövelő
- Lebegtető
- Rakétazavaró
- Kivételes esetben rakétatorony (2)
Bármi mást fejlesztünk e körben, csak magunk ellen dolgozunk. Multi player játékban elképzelhető, hogy más fejlesztésnek is lehet létjogosultsága, de single player játékban maximum ennyi fejlesztendő.
Tankok nélkül nincs bolygófoglalás (kémekkel fel lehet ugyan lázítani egy-egy bolygót, de komplett birodalmakat legyűrni velük nem fog menni). A tankok gyártására is igaz az, amit az űrhajók gyártásánál elmondtunk: ha a játékszituáció megengedi, komplett tankosztályokat léphetünk át gyártás nélkül, erőforrásainkat egy erősebb tankosztály kifejlesztésére fordítva. Kerekes tankot gyártani merő erőforrás pocsékolás. Védtelen bolygók elfoglalásához az induló két kerekes tank is elég, védelemmel ellátott bolygókhoz pedig olyan irdatlan mennyiség kellene belőlük, ami már gazdaságtalanná teszi az alkalmazásukat. Ehhez vegyük még hozzá, hogy űrstratégiánkat nem a mennyiségre, hanem a minőségre alapozzuk. Ez azt eredményezi, hogy kevés, de minőségi hajóval játszunk. Legalábbis a játék elején és közepén. A végjátékban már lehet nagy flottánk. A kevés hajó viszont kis tankszállítási kapacitást is jelent, amiből az következik, hogy viszonylag kevés tankkal kell bezúzni az ellenség védett bolygóit. Ez csak úgy sikerülhet, ha olyan tankokkal rendelkezünk, melyek képesek lerombolni az ellenséges erődöket és kilőni az ellenséges tankokat. Itt ugyanaz igaz, mint az űrben: nem a mennyiség számít, hanem a minőség. Pl. 2 db iontornyos megatankkal lazán bezúzható egy 5 db gépágyús erőddel és 10 db lánctalpas tankkal védett bolygó, de egyetlen nehéztornyos antigravitációs tankkal is elfoglalható egy akár 100 db lánctalpas tankkal védett bolygó, ha az ellenség még nem rendelkezik lebegtetővel. Erről részletesebben majd a negyedik részben lesz szó.
- Lánctalpas tank,
- Antigravitációs tank,
- Megatank,
- Ágyútorony
- Lézertorony
- Nehéz torony
- Iontorony
- Lőtávnövelő
- Lebegtető
- Rakétazavaró
- Kivételes esetben rakétatorony (2)
Bármi mást fejlesztünk e körben, csak magunk ellen dolgozunk. Multi player játékban elképzelhető, hogy más fejlesztésnek is lehet létjogosultsága, de single player játékban maximum ennyi fejlesztendő.
Tankok nélkül nincs bolygófoglalás (kémekkel fel lehet ugyan lázítani egy-egy bolygót, de komplett birodalmakat legyűrni velük nem fog menni). A tankok gyártására is igaz az, amit az űrhajók gyártásánál elmondtunk: ha a játékszituáció megengedi, komplett tankosztályokat léphetünk át gyártás nélkül, erőforrásainkat egy erősebb tankosztály kifejlesztésére fordítva. Kerekes tankot gyártani merő erőforrás pocsékolás. Védtelen bolygók elfoglalásához az induló két kerekes tank is elég, védelemmel ellátott bolygókhoz pedig olyan irdatlan mennyiség kellene belőlük, ami már gazdaságtalanná teszi az alkalmazásukat. Ehhez vegyük még hozzá, hogy űrstratégiánkat nem a mennyiségre, hanem a minőségre alapozzuk. Ez azt eredményezi, hogy kevés, de minőségi hajóval játszunk. Legalábbis a játék elején és közepén. A végjátékban már lehet nagy flottánk. A kevés hajó viszont kis tankszállítási kapacitást is jelent, amiből az következik, hogy viszonylag kevés tankkal kell bezúzni az ellenség védett bolygóit. Ez csak úgy sikerülhet, ha olyan tankokkal rendelkezünk, melyek képesek lerombolni az ellenséges erődöket és kilőni az ellenséges tankokat. Itt ugyanaz igaz, mint az űrben: nem a mennyiség számít, hanem a minőség. Pl. 2 db iontornyos megatankkal lazán bezúzható egy 5 db gépágyús erőddel és 10 db lánctalpas tankkal védett bolygó, de egyetlen nehéztornyos antigravitációs tankkal is elfoglalható egy akár 100 db lánctalpas tankkal védett bolygó, ha az ellenség még nem rendelkezik lebegtetővel. Erről részletesebben majd a negyedik részben lesz szó.
Épületeknél ideális esetben semmit se kell fejelszteni ,viszont ha egy bolygó lakosságszáma eléri a 30 ezret, akkor megtorpan a növekedés bár és stadion nélkül. Bár-t siznte biztos ,hogy addigra már megszerzi az ember más fajtól, ill. ha első küldetés kalózbolygó foglalás, azon már lesz. Szórakozóhelyekért már 30 ezer előtt vinnyogni fognak, de be lehet fogni a bagólesőjüket parkokkal, építeaz égegyet és rendben lesz. Stadion viszont kell, de jó esetben csak ezt kell kifejelszteni, minden mást felesleges max. a játék végén ha van pénz és már minden fontosabb ki van fejlesztve akkora fejlett gyárak és a termelésnövelő. A civil épületek úgyis meglesznek, előbb-utóbb kell harcolni, ha sokáig nem fedeznek fel, akkor sem okoz gondot ha sok kis lakóépületed van meg nincs hidro farmod, hanem helyette 3 élelmiszergyárat építenek. De igen ha korán felfedeznek akkor erődöket muszáj fejleszteni, és azzal védeni a bolygókat, de ez ritka.
VálaszTörlés